YKS-DİL(YDT) HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

YKS-DİL(YDT) HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Hepimizin hayatında dönüm noktaları vardır. Ülkemizde, bu dönüm noktalarından bir kısmını gerek istediğimiz eğitimi almak için gerekse kendimize uygun ve gelecek hayatımızı geçirebileceğimiz bir işe başlayabilmek için girdiğimiz sınavlar oluşturur. Bu sınavların birçoğu henüz hayatımızı ve kendimizi çok iyi analiz etmeden, belirli dallarda yeterliliğimizi ispatlamak üzerine tasarlanmıştır. YKS-DİL de bu sınavlardan biridir. Yazımızda YKS-DİL sınavına girecek olan genç adayların sorabileceği muhtemel soruları yanıtlamaya çalıştık.

YKS-DİL NEDİR?

YKS-DİL (Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil) ağırlıklı olarak dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır. YKS Dil (Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil) her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde 81 il merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin ‘de Lefkoşa’da yapılır. Adaylar önce her yıl Haziran ayının genellikle üçüncü haftasında cumartesi günü yapılan TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavına girerler. Pazar günü ise dil öğrencileri YKS-DİL sınavına katılırlar.  Ancak dil alanı dışında da tercih yapmak isteyen dil öğrencileri Pazar günü ayrıca AYT (Alan Yeterlilik Sınavı) girme hakkına sahiptirler.

YKS-DİL SINAVINA KİMLER KATILABİLİR?

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

 

YKS-DİL KILAVUZUNA NASIL ULAŞILABİLİR?

Kılavuz, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde DUYURULAR başlığı altında yayımlanmıştır.

 

YKS-DİL SINAVINA BAŞVURU İŞLEMİ NEREDEN YAPILIR?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden başvuru yapabilirler.

 

YKS-DİL SINAV SÜRESİ NE KADARDIR?

            YKS Dil sınavı 120 dakika sürmektedir.

 

YKS-DİL SINAVI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2020-YKS Aday Başvuru Formu ile Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı gerekmektedir.

(Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında;

*Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar,

*Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı,

*T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü “Geçici Kimlik Belgesi” geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.)

 

YKS-DİL SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAKTIR?

            YKS-DİL’e başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. (2019 yılında her bir sınav 50 TL)

 

YKS-DİL SINAV/BAŞVURU ÜCRETİ NE ZAMAN YATIRILIR?

YKS için başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra ÖSYM tarafından belirlenen tarihler arasında sınav/başvuru ücreti yatırılır.

 

YKS-DİL’E BAŞVURU YAPILDIKTAN SONRA OTURUM (AYT) EKLEME YAPILABİLİR Mİ?

YKS başvuru süresi içinde ilgili oturumlara ait sınav ücretlerini yatırarak oturum ekleme yapılabilir.

 

YKS-DİL LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLMEK İÇİN EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKLİDİR?

Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir.

 

YDT HANGİ DİLLERDE YAPILACAKTIR?

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

 

TYT PUANININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

TYT puanı 2 yıl süreyle geçerlidir. Bu yıl 200 ve daha yüksek puan alırsanız, ve seneye de sınava girecek olursanız, TYT’ye girmeden doğrudan dil sınavına girebilirsiniz. Ancak puanınızı yükseltmek isterseniz TYT’ye yine girebilirsiniz. Bir önceki yıla göre daha düşük puan alırsanız yüksek almış olduğunuz yılki puanınız değerlendirilir.

TYT PUANININ, YKS-DİL PUAN HESAPLAMASINDAKİ KATKISI HANGİ ORANDA OLACAKTIR?

TYT’nin YKS-DİL puanına katkısı %40’tır.

 

YKS-DİL PUAN TÜRÜ İÇİN GİRİLMESİ GEREKEN SINAVLAR ve AĞIRLIKLI PUAN TABLOSU:

 

SINAVLAR TESTLER SORU SAYISI SÜRE YÜZDELİKLİ AĞIRLIK
TYT TÜRKÇE 40 135 DK %13
MATEMATİK 40 %13
SOSYAL BİLİMLER 20 %7
FEN BİLİMLERİ 20 %7

 

TYT TOPLAM: %40
YKS-DİL İNGİLİZCE 80 120 DK %60

 

Sosyal Bilimler Soru Dağılımı: Tarih: 5 Soru, Coğrafya: 5 Soru, Felsefe: 5 Soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5 Soru

Fen Bilimleri Soru Dağılımı: Fizik: 7 Soru Kimya: 7 Soru Biyoloji: 6 Soru

 

YDT SORU DAĞILIM TABLOSU

 

YKS-DİL SORU DAĞILIM TABLOSU TAVSİYE EDİLEN SÜRE
1.-15. Sorular Vocabulary&Grammar 16 DK
16.-20. Sorular Cloze Test 8 DK
21.-28. Sorular Sentence Completion 10 DK
29.-43. Sorular Paragraph 30 DK
44.-48. Sorular Dialogue Completion 8 DK
49.-53. Sorular Restatement 8 DK
54.-58. Sorular Situational Response 8 DK
59.-63. Sorular Paragraph Completion 10 DK
64.-69. Sorular ENG-TR Translation 7 DK
70.-75. Sorular TR-ENG Translation 7 DK
76.-80. Sorular Finding the Irrelevant Sentence 8 DK

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) KATKI ORANI ve HESAPLANMASINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MIDIR?

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik olmayacaktır.

 

OBP PUANI NASIL HESAPLANMAKTADIR?

Ortaöğretimde 100 üzerinden alınan diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.

 

YKS-DİL YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN OBP’NİN KATKISI NEDİR?

OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

 

YKS-DİL PUANIYLA BİR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞİP, KAYIT YAPTIRINCA, BU YIL TEKRAR SINAVA GİRDİĞİMDE OBP’NİN ÇARPILACAĞI KATSAYILARDA BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Evet. Bir önceki yıl YKS-DİL puanıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

 

GEÇEN YIL YKS-DİL PUANIMLA MERKEZİ YERLEŞTİRMEDE BİR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİM, FAKAT KAYIT YAPTIRMADIM. BU YIL SINAVA GİRERSEM OBP’NİN ÇARPILACAĞI KATSAYILARDA BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Evet. Bir önceki yıl YKS-DİL puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

 

YKS-DİL SINAVINA YURT DIŞINDAN BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

Evet yapılabilir. Başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını kılavuzda açıklandığı şekilde yapabilirler.

 

ADAYLAR YKS-DİL SINAVINA GİRERKEN YANLARINDA HANGİ BELGELERİ BULUNDURMAK ZORUNDADIR?

Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

1) İlgili oturuma ait Sınava Giriş Belgesi (SGB)

2) Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı

(Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında;

* Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar,

* Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı,

* T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü “Geçici Kimlik Belgesi” geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir.)

 

SÜRÜCÜ BELGESİ, MESLEK KİMLİK KARTLARI İLE SINAVA GİRİLEBİLİR Mİ?

Hayır, girilemez. Sürücü belgesi, Meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmez.

 

YKS-DİL veya TYT SINAVINA GİRECEĞİNİZ BİNAYA EN GEÇ SAAT KAÇTA GİRİLEBİLİR?

Adaylar, TYT sınavına saat 10.00’dan sonra; YKS-DİL sınav oturumuna ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmazlar.

 

YKS-DİL SINAVININ YAPILACAĞI BİNAYA NE ZAMAN GELMELİYİM?

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın giriş kapısında sınav saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekmektedir.

 

YKS-DİL SINAV GİRİŞ BELGEMİ NASIL ALABİLİRİM?

Sınava başvuran ve sınav ücretini yatıran adaylar, Sınava Giriş Belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilirler.

 

YKS-DİL SINAV GİRİŞ BELGELERİ POSTA İLE GÖNDERİLECEK Mİ?

Sınava Giriş Belgesi, hiçbir yolla ve şekilde adayların adreslerine gönderilmez.

 

YKS-DİL SINAVINA GİRECEĞİM BİNAYI, SINAV GÜNÜNDEN ÖNCE GİDİP GÖRMEM GEREKİR Mİ?

Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip görmesi önerilmektedir.

 

YKS-DİL SINAVINA GİRECEĞİM BİNADA EŞYAMI EMANET EDEBİLİR MİYİM?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmaz. Bu nedenle adaylar, kılavuzda belirtilen yasaklı maddeleri sınav binalarına getirmemelidir.

 

YKS-DİL SINAVINA KALEM, SİLGİ GETİREBİLİR MİYİM?

Adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanır. Adayların sınava kalem, silgi, kalemtıraş ve peçeteyle girmelerine izin verilmez. Bu şekilde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.

 

YKS-DİL SINAVINA SU GETİREBİLİR MİYİM?

Adaylar, sınava etiketi alınmış şeffaf pet şişe içinde su getirebilirler.

 

 

 

 

YKS-DİL SINAVINA SAAT GETİREBİLİR MİYİM?

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati ÖSYM tarafından sağlanır. Adayların sınava saatle girmelerine izin verilmez. Bu şekilde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.

 

YKS-DİL İÇİN İSTEDİĞİM SINAV MERKEZİNİ SEÇEBİLİR MİYİM?

Sınav Merkezi Tercihleri alanlarına adayın adresinde yer alan merkez, okulunun bulunduğu merkez veya bu merkezlere yakın olarak ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinden biri yazılabilir. Bunun dışında tercihte bulunulamaz.

 

SINAV SALONUNDAN NE ZAMAN ÇIKABİLİRİM?

Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların; TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası, AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası, YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve her bir sınavın son 15 dakikası içerisinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır. Adaylar bu süreler dışında sınav evrakını teslim ederek sınav salonundan çıkabilirler.

 

YKS-DİL SINAVINDA HAM PUAN (ADAYIN NET SAYISI) NASIL HESAPLANIR?

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

 

TYT, AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için ne kadar ham puan alınmalıdır?

TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

 

LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLMEK İÇİN EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir.

 

YKS-DİL’E MAVİ KARTLI ADAYLAR BAŞVURU YAPABİLİRLER Mİ?

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Mavi Kart sahipleri), KKTC uyruklu adaylar ile Bulgaristan’dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular YKS’ye başvurabilirler ve YKS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.

 

 

 

 

 

YKS-DİL’E BAŞVURU YAPACAĞIM EĞİTİM BİLGİLERİM SİSTEMDE GÖRÜNMÜYOR, EĞİTİM BİLGİLERİMİ SİSTEME NASIL EKLETEBİLİRİM?

Eğitim bilgisi MEB e-Okul sistemi kaynaklı olan adaylardan bu bilgilerinde güncelleme gereken son sınıf öğrencileri kendi okullarına, mezun adaylar ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak MEB e-okul sisteminde mevcut bilgilerinin güncellenmesini sağlamalıdır.

 

GEÇ BAŞVURU GÜNÜNDE OTURUM EKLEME YAPABİLİR MİYİM?

ÖSYM’nin belirlediği tarihler arasında yapılan başvuruda seçilmiş olan oturumlara geç başvuru gününde ekleme yapılabilir.

 

GEÇ BAŞVURU GÜNÜNDE DAHA ÖNCE SEÇMİŞ OLDUĞUM OTURUMLARI DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

ÖSYM’nin belirlediği başvuru tarihleri arasında yapılan başvuruda seçilmiş olan oturumlar geç başvuru gününde değiştirilemez ve silinemez.

 

YKS-DİL’DE BARAJ PUANI VAR MI?

Evet. YKS-DİL puanı üzerinden lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili

puan türünde 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir.

 

YKS-DİL’E ENGELLİ ADAY OLARAK BAŞVURACAĞIM. NE YAPMAM GEREKİR?

Engelli/sağlık sorunu olan adayların “Engelli Salonlarında” sınava alınabilmeleri için;

1) Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporlarının onaylı bir örneğini (bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları),

2) Sağlık/Engel Bilgi Formunu (doldurulmuş olarak),

3) Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçelerini,

4) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisini başvuru süresi içerisinde ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı’na (06800 Bilkent-ANKARA) ulaştırmaları gerekmektedir.

 

ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLARDAN İSTENEN BELGELERİ BAŞVURU MERKEZİNE BIRAKABİLİR MİYİM?

İstenen belgeler doğrudan ÖSYM’ye gönderilmelidir. Başvuru merkezlerine bırakılmamalıdır.

 

GÖRME ENGELLİYİM, SINAVA OKUYUCU YARDIMI ALARAK GİRECEĞİM. TÜM SORULARDAN SORUMLU MUYUM?

Görme engelli adaylardan okuyucu yardımı talep eden adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmaz.

 

SAĞLIK SORUNUMDAN DOLAYI SINAVDA KULLANMAM GEREK ARAÇ GEREÇ BULUNMAKTADIR. BU ARAÇ VE GEREÇLE SINAVA GİREBİLİR MİYİM?

Sağlık/Engel Bilgi Formundaki ilgili alanları doldurarak bu formu başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştıran adaylar, araç ve gereçleri ile engelli salonlarında ÖSYM tarafından belirlenen şartlarda sınava girebilirler.

AZ GÖREN GÖRME ENGELLİ BİR ADAYIM. SINAVA BAŞVURDUM. SORULARI KENDİM OKUMAK İSTİYORUM, BU DURUMDA BANA GÖRME PROBLEMİMDEN DOLAYI EK SÜRE VERİLECEK Mİ?

Soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı %25 ve üzerinde olan az gören adaylara ek süre verilir.

 

GÖRME ENGELLİYİM, SINAV İÇİN BAŞVURUMU YAPTIM. SINAVDA 14 PUNTO SORU KİTAPÇIĞI VE 14 PUNTO CEVAP KAĞIDI ALABİLİR MİYİM?

Soru kitapçığını kendi okuyabilecek durumda olan görme engelli adaylara, talepleri doğrultusunda 9 ya da 14 punto yazı karakterinde yazılmış soru kitapçığı verilmekle birlikte cevap kâğıdı boyutu standarttır ve 9 puntodur. Cevap kâğıdı 9 punto olduğundan dolayı adayların cevap kâğıdı işaretleme durumlarını göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Bu durumda bulunan adaylara talep etmeleri halinde İşaretleyici yardımı verilir.

 

ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLARIN ÖZEL HASTANE RAPORLARI KABUL EDİLİR Mİ?

Devlet veya Üniversite Hastanelerinden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporları/Sağlık Kurulu Raporları kabul edilmektedir. Özel Hastane raporları kabul edilmez.

 

BEDENSEL ENGELLİ BİR ADAYIM, SINAVA GİRECEĞİM. BEDENSEL ENGELLİ ADAYLAR İÇİN SINAV UYGULAMALARI NELERDİR?

Sağlık/Engel Bilgi Formunda; Cevap Kâğıdı İşaretleme Durumu, Sınav Salonuna Erişim Durumu, Sınav Salon Tercihi ile Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler alanları Sağlık Kurulu Raporlarındaki durumlarına uygun olarak doldurulmalıdır. Adaylar için bu bilgiler göz önünde tutularak engelli salonlarına sınav yeri atamaları yapılır ve işaretleyici yardımına ihtiyacı olan bedensel engelli adaylara işaretleyici yardımı verilir.

 

ASTIM HASTASIYIM, SINAVA GİRECEĞİM. ASTIM İLACIMLA SINAVA GİRMEM GEREKİYOR. NE YAPMALIYIM?

Başvuru süresi içerisinde ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı’na (06800 Bilkent-ANKARA) ulaştırmaları gereken belgeler arasında bulunan (Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporlarının onaylı bir örneği, Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçe, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin fotokopisi) Sağlık/Engel Bilgi Formundaki Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler başlığı altındaki alanı dolduran adaylar, ÖSYM tarafından belirlenen şartlarda araç ve gereçleri ile sınava girebilirler.

 

DAHA ÖNCE ENGELLİ OLARAK SINAVA GİRDİM. TEKRAR RAPOR GÖNDERMEM GEREKİR Mİ?

2014 yılı ve sonrasında EKPSS ve e-YDS hariç, Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu ile ÖSYM’nin herhangi bir sınavına başvurunuz varsa ve engel durumunuzda bir değişiklik yoksa tekrar Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu göndermeniz gerekmemektedir.

 

 

 

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORUMDA ZİHİNSEL MENTAL RETARDASYON (MR) TEŞHİSİ BULUNUYOR. BENİM DURUMUMDAKİ ENGELLİ ADAYLAR İÇİN SINAV UYGULAMALARI NELERDİR?

Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında; Zihinsel mental retardasyon (MR) ile sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluk, özgül/özel öğrenme güçlüğü olduğu belirtilen adaylara ek süre ve talepleri doğrultusunda okuyucu ve/veya işaretleyici yardımı verilerek engelli salonlarında sınava alınır.

 

GEÇİCİ ENGELİM VAR, SINAVA GİRECEĞİM. GEÇİCİ ENGELLİ ADAYLAR İÇİN SINAV UYGULAMALARI NELERDİR?

Geçici süreli sağlık sorunu veya geçici özel durumu olan adayların; ilaç, ek gıda, tuvalet vb. ihtiyaçlarının karşılanmasına ve üzerlerinde/yanlarında sargı, alçı, atel, koltuk değneği, oturma simidi vb. aparatları ile sınava alınmalarına izin verilerek bu durumdaki adaylar engelli salonlarında sınava alınır. Ayrıca bu adaylara, talepleri doğrultusunda işaretleyici yardımı da verilir.

 

İŞİTME ENGELLİ BİR ADAYIM, SINAVA GİRECEĞİM. İŞİTME ENGELLİ ADAYLAR İÇİN SINAV UYGULAMALARI NELERDİR?

Sınava Giriş Belgelerinde “işitme cihazı/biyonik kulak” yazılı olan işitme engelli adaylar, bu cihazları ile sınav binalarına alınır ancak, cihazları salon görevlileri tarafından adaydan sınav öncesi teslim alınarak sınav tamamlandıktan sonra tekrar adaya teslim edilir. Sınava Giriş Belgelerinde işitme cihazı/biyonik kulak yazılı olan adaylardan bu cihazlarının sınav süresince üzerlerinde bulunmasını isteyenler ise Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunda ilgili alanı işaretlemeleri durumunda, il merkezlerindeki ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş Engelli Sınav Salonlarında cihazları ile sınava alınırlar.

 

ÖSYM TARAFINDAN HAZIRLANAN HER TÜRLÜ KABLOLU-KABLOSUZ İLETİŞİMİ KESİLMİŞ ENGELLİ SINAV SALONLARI NERELERDE VAR?

ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş Engelli Sınav Salonları tüm il merkezlerinde oluşturulmuştur.

 

ÖSYM TARAFINDAN HAZIRLANAN HER TÜRLÜ KABLOLU-KABLOSUZ İLETİŞİMİ KESİLMİŞ ENGELLİ SINAV SALONLARINDA KİMLER SINAVA ALINIRLAR?

Sağlık/engel durumu nedeni ile alet, araç gereç ve cihazla sınava girmeleri gereken adaylar, ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş sınav salonlarında sınava alınır.

 

YKS-DİL SINAVINA YABANCI UYRUKLU ADAYLAR BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

Yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da sınava başvurabilirler ancak bu adaylar; yükseköğretim programları tercih süreci başlamadan önce T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri YKS kapsamı dışında olup bu yerleştirme işlemleri, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.