Hazırlık Atlama Sınavı

Yüzde 30 veya yüzde 100 İngilizce eğitimi veren üniversitelerde okumaya hak kazanmış öğrenciler üniversite eğitim programlarının ilk yılında zorunlu hazırlık eğitimine tabidirler. Üniversitelerce kabul edilen TOEFL ve benzeri sınavlara girerek yeterli miktarda İngilizce bilgisine sahip olduklarını belgeleyebilen öğrenciler ve öğretim yılı başında İngilizce Yeterlik (Hazırlık Atlama) Sınavına girerek üniversite tarafından şart koşulan puanı alabilen öğrenciler hazırlık sınıflarında okumadan direkt bölümlerinde eğitime başlayabilirler. Ancak bu iki şartı yerine getiremeyen öğrenciler ise hazırlık sınıflarına devam eder ve eğitim yılı sonundaki veya bir sonraki eğitim yılının başındaki İngilizce Yeterlik sınavına girerek gerekli puanı alabilirlerse bölümlerinde eğitime başlayabilirler.

Çoğunlukla B1 veya B+ Seviyesinde olan, Hazırlık Atlama sınavlarının içerikleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir. Okuma, dinleme ve yazma becerileri tüm üniversitelerde test edilirken, bir iki üniversitede dilbilgisi direkt dilbilgisi sorularıyla test edilmemekte ve bazı üniversitelerde de konuşma becerileri test edilmemektedir. Aşağıda, belli bazı üniversitelerin hazırlık atlama sınavları ile ilgili genel bilgi ve paylaşılan linklerde örnek sınav bulabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi

Hazırlık Atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için yüzde 100 İngilizce eğitimi veren bölümlerin öğrencilerinin 100 puan üzerinden minimum 70 almaları, yüzde 30 İngilizce eğitimi veren bölümlerin öğrencilerinin ise 100 puan üzerinden minimum 60 almaları gerekmektedir.

Sınav, Dilbilgisi ve Kelime, Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma bölümlerinden oluşmaktadır.

http://yabdil.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/297/2017/07/SAMPLE-PROFICIENCY.pdf

Atılım Üniversitesi

Hazırlık Atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için 100 puan üzerinden minimum 60 almaları gerekmektedir.

Sınav, Dilbilgisi ve Kelime, Okuma, Yazma ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır.

https://www.atilim.edu.tr/tr/dbe/page/2458/yeterlik-ve-seviye-tespit-sinavlari

Başkent Üniversitesi

Hazırlık Atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için yüzde 100 İngilizce eğitimi veren bölümlerin öğrencilerinin 100 puan üzerinden minimum 70, yüzde 30 İngilizce eğitimi veren bölümlerin öğrencilerinin 100 puan üzerinden minimum 60 ve İngilizce Tıp ve İngilizce Diş Hekimliği öğrencilerinin de 100 puan üzerinden minimum 80 almaları gerekmektedir.

Sınav, Dilbilgisi ve Kelime, Okuma, Yazma ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır.
İngilizce Tıp, İngilizce Diş Hekimliği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği ve Mütercim ve Tercümanlık bölümleri öğrencileri için, yazılı sınavı izleyen günlerde, ayrıca bir de Konuşma Sınavı yapılır.

http://eldbu.baskent.edu.tr/kw/upload/101/dosyalar/ingilizceHazirlikSeviyeTespitYeterlikOrnegi.pdf

 

Bilkent Üniversitesi

PAE (Proficiency in Academic English) sınavı uygulanmaktadır. Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. Aşama Sınavı farklı seviyede İngilizce bilgi ve becerisini ölçen çoktan seçmeli 200 sorudan oluşmaktadır. 1. Aşama Sınavını geçen öğrenciler, 2. Aşama Sınavı Bölüm A’ya girmeye hak kazanır. İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit (PAE) 2. Aşama Bölüm A Sınavı Okuma, Dil Bilgisi, Kelime Bilgisi ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır. İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit (PAE) 2. Aşama Bölüm B Sınavı Yazma ve Konuşma Sınavı bölümlerinden oluşmaktadır. Sınava, üniversiteye ilk defa kayıt olan öğrenciler, hazırlık sınıfında eğitim gören öğrenciler ve Bilkent hazırlık okulundan ilişiği kesilmiş olan öğrenciler katılabilir. Sınav, Bilkent Üniversitesi tarafından Ocak, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere yılda 3 kez düzenlenir. Bilkent hazırlık okulundan ilişiği kesilmiş öğrenciler sadece Haziran ve Eylül ayında düzenlenen sınavlara katılabilir. Ayrıca, ilişiği kesilmiş olan öğrenciler bu sınava en fazla 3 defa girme hakkına sahiptir.

http://idmyo.bilkent.edu.tr/data/pae_data/PAE.kilavuz.tr.pdf

Çankaya Üniversitesi

Hazırlık Atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için 100 puan üzerinden minimum 60 almaları gerekmektedir.

Sınav, Dilbilgisi ve Kelime, Okuma, Yazma ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır.

http://cups.cankaya.edu.tr/Eng/iframe_pages/English_Proficiency_Exam_Sample.html

http://cups.cankaya.edu.tr/documents/CUPS_Proficiency_Exam_Sample_Questions.pdf

Gazi Üniversitesi

https://www.google.com/search?q=Gazi+yabanc%C4%B1+diller&oq=gazi+&aqs=chrome.0.69i59j0l4j69i57.6364j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Hacettepe Üniversitesi

Hazırlık Atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için 100 puan üzerinden minimum 65 almaları gerekmektedir.

Sınav, Dilbilgisi ve Kelime, Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma bölümlerinden oluşmaktadır.

http://www.ydyo.hacettepe.edu.tr/tr/menu/ingilizce-33

Orta Doğu Teknik üniversitesi

Hazırlık Atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için 100 puan üzerinden minimum 60 almaları gerekmektedir.

Sınav, Dilbilgisi ve Kelime, Okuma, Yazma ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır.

http://www.dbe.metu.edu.tr/prf/Booklet_TR.pdf

TOBB

 

Öğrencilerin TOEFL-ITP sınavına girmeleri ve bu sınavdan 500 puan ve üzerinde almaları gerekmektedir.

Sınav, Dilbilgisi ve Kelime, Okuma, Yazma ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır.

TOBB Üniversitesi tarafından düzenlenen hazırlık atlama sınavı içeriği aşağıda belirtilen bölümlerden oluşmaktadır.

https://www.ets.org/toefl_itp/content/sample_questions/

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Hazırlık Atlama sınavına giren öğrencilerin, sınavdan geçebilmeleri için 100 puan üzerinden minimum 70 almaları gerekmektedir.

Sınav, Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Sınava giren öğrencilerin sınavdan geçebilmeleri için 100 puan üzerinden minimum 60 puan almaları gerekmektedir.

Sınav, Okuma, Yazma ve Dinleme bölümlerinden oluşmaktadır. Ayrıca İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümleri öğrencileri için, yazılı sınavın yanı sıra ayrıca bir de Konuşma Sınavı yapılır.

https://ahbv.edu.tr/posts/view/title/ingilizce-hazirlik-muafiyet-sinavi-bilgilendirme-2018-2019-211356

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

 

https://www.google.com/search?q=ankara+sosyal+bilimler+%C3%BCniversitesi+yabanc%C4%B1+diller+y%C3%BCksekokulu&oq=ankara+sosyal+bilimler+%C3%BCniversitesi+ya&aqs=chrome.3.69i57j0l5.20535j1j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 Kurumumuzda Hazırlık Atlama Sınavı Hazırlığı:

 .Toplam 150 saat ana ders ve soru çözümü

 

  • 40 saat ALTYAPI GÜÇLENDİRME (Grammar & Vocabulary)
  • 20 saat DİNLEME* (Listening)
  • 20 saat KONUŞMA* (Speaking)
  • 20 saat YAZMA (Writing)
  • 40 saat OKUMA (Reading)
  • 10 saat ETÜT

      .Hazırlık Atlama sınavlarında Listening ve Speaking bölümleri bulunmayan üniversitelerin dersi Grammar ve Reading ders saatlerine eklenir.

      . Her üniversitenin hazırlık atlama sınavına göre programda ders saatlerinde değişiklik yapılır.

                                                                                                                                                                                                           DETAYLI BİLGİ İÇİN

                                 0312 419 41 90