Sınav hazırlık sürecinde 20 yıllık çalışmalarımda ÖSYM’nin uyguladığı İngilizce Yeterlik sınavlarına hazırlanan adayların azımsanamayacak bir kısmının gerekli altyapı bilgisine sahip olsalar bile soru çözüm teknikleri ve stratejilerine hakim olmadıkları için sınavda süreyi yetiştiremediklerini ve istedikleri neticeyi alamadıklarını gördüm. Kurumumuzda düzenli çalışan bir adayın hem eksiksiz bir biçimde altyapı bilgilerini pekiştirmesi hem de sınav stratejileriyle adayın sıfır hataya gitme olasılığını arttıracak çalışmalar hedeflenmiştir. Uzun yıllar sınav hazırlığı alanında çalıştıktan sonra etkin bir sınav hazırlık programının dört aşamalı olması gerektiğini gördüm: Birinci aşamada altyapı bilgilerini güçlendirmek (grammar), ikinci aşamada soru çözüm teknikeri ve stratejileri üzerinde çalışmak, üçüncü aşamada çeviri ve makale okuma çalışmaları yapmak, son aşamada ise bol miktarda nitelikli soru çözmek. Bu durum adayların hem biçim (soru çözüm teknikleri ve stratejileri) hem de anlam (altyapı bilgileri) çalışması yapmalarını gerektirmektedir. Bu nedenle kurumumdaki hazırlık süresince adayların hem soru çözüm teknikleri hakimiyeti hem de anlam bilgisi yönünden en iyi sonuca ulaşmalarını hedeflemekteyim. ÖSYM’nin uyguladığı YDT ve YDS gibi çoktan seçmeli İngilizce Yeterlilik sınavları, adayların usage (dil kullanım kabiliyetleri: listening, speaking, reading, writing) yeterliliklerini sorgulamaktan ziyade, knowledge (bilgi: grammar, vocabulary, reading comprehension) bilgilerini ölçen sınavlardır. Ve bu tarz sınavlarda başarının anahtarı; en üst düzeyde bir sözcük bilgisine sahip olunmasa da iyi bir grammar (dil bilgisi) ve paragraf teknikleri bilgisinin yanı sıra zaman kazandırıcı soru çözüm taktiklerine hakim olmaktır. ÖSYM sınavları, bilim dallarından alınmış soru köklerini içerir ve kabaca bir benzetme yapmak gerekirse “sorular uzaydan gelmiyor” diyebiliriz. Dilin kendi mantığı içerisinde değişmez kurallarını da göz önünde bulundurursak, 80 soruluk bir sistemde soruların bir kısmının çözümünde öncelikle strateji ve ipuçlarını bilmenin, zamanı iyi kullanmak ve ilk bakışta biçim olarak soru köküne uymayan seçenekleri tespit edebilmek açısından önemli olduğunu görüyoruz. Bu şekilde adaylar, bir bakışta anlaşılabilecek, biçimi aykırı seçenekleri eleyerek zaman kazanabilirler.

                Kurumumuzdaki İngilizce derslerimizde adaylara altyapı bilgisi teşkil edecek olan ve çoktan seçmeli sınavlarda sürekli karşımıza çıkan -olmazsa olmaz- klişeleşmiş kalıpların yanı sıra yeni sınavlarda çıkması muhtemel anlama dayalı soruların yer aldığı çalışmalara da yer verilmektedir. Ayrıca yıllardır sınıflarda gözlemlediğim, adayları hataya yapmaya teşvik eden unsurları, çalışırken sıralamada yaptıkları hata ve eksikleri, süreyi iyi kullanamama, çok sayıda sözcük ezberleyememe, çalışmaya nerden ve nasıl başlayacağını bilememe gibi faktörleri göz önünde bulunduran bir sistem inşa edilmiştir. Çalışmalarımız güncel ve özgündür. Bu açılardan Deniz Pınar English Language School sınav hazırlığında benzerlerinden farklı bir nitelik taşımaktadır.

Eğitimde sektöründe 20 yıllık tecrübe ve birikimimizin bir sonucu olarak tüm derslerimizde alanında uzman tecrübeli ve profesyonel bir kadro görev almaktadır. Kurs seçiminde en önemli kriterler olan sistem, yayın ve öğretmen ögeleri kurumumuzda uzun vadeli planlamalarla ve büyük bir titizlikle karşılanmaktadır.

Deniz PINAR