TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – IBT NEDİR?

TOEFL IBT sınavı, İngilizceyi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama yeteneğinizi ölçen ve okuma, dinleme konuşma ve yazma becerilerinizi akademik görevleri yerine getirirken ne kadar iyi bir şekilde birleştirdiğinizi değerlendiren bir sınavdır. Bu sınav, İngilizce becerinizi tam olarak ölçmektedir ve tüm dünyada en çok tanınıp kabul edilen sınavdır. TOEFL-IBT, İngilizce olarak yapılmaktadır ve bilgisayar ortamında internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

TOEFL-IBT, her ay üç ya da dört kez uygulanan bir sınavdır ve yıl içerisinde yaklaşık 50 defa uygulanmaktadır. Sınavın uygulanma sayısı test merkezlerinin yoğunluğu ve kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Sınava dilediğiniz kadar girebilirsiniz, ancak girdiğiniz iki sınav arasında en az 12 günlük bir ara olmalıdır.

 

TOEFL-IBT KAPSAMI

Sınav, dört bölümden oluşmaktadır -Listening, Reading, Speaking, Writing- ve sınav süresi toplamda dört buçuk saattir.

 

Sınavda, Reading bölümü, 60-80 dakika arası, Listening bölümü 60-90 dakika arası, Speaking Bölümü 20 dakika ve Writing Bölümü 50 dakika sürmektedir.

 

TOEFL iBT Sınavının Bölümleri

Bölüm Süre Sınırı Sayısı Görevler
Okuma 60-80 dakika 36–56 soru Akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verme.
Dinleme 60-90 dakika 34-51 soru Konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleme, ardından soruları yanıtlama.
Ara 10 dakika
Konuşma 20 dakika 6 görev Bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma.
Yazma 50 dakika 2 görev Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme.

 

Toplamda 120 puan üzerinden değerlendirilen TOEFL IBT sınavında, her bölüm kendi içinde 30 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

 

 

TOEFL-IBT’nin ÖSYM tarafından 22.01.2016 tarihinde duyurulan YDS ve geçmiş yıllara ait KPDS ve ÜDS denklikleri aşağıdaki gibidir:

 

TOEFL (IBT) YDS
120 100
114 95
108 90
102 85
96 80
90 75
84 70
78 65
72 60
66 55
60 50
54 45
48 40

 

TOEFL-IBT Sınavına Kimler Başvurmaktadır?

 • Bir yükseköğrenim kurumunda eğitim almak isteyen öğrenciler
 • İngilizce dili öğrenim programına kabul edilenler ve edilmeyenler
 • Burs ve sertifika adayları
 • İlerlemelerini izlemek isteyen İngilizce dili öğrencileri
 • Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işçiler

 

TOEFL-IBT Sınav Puanını Kimler Kabul Etmektedir?

TOEFL puanları, Avustralya’da, Kanada’da, Yeni Zelanda’da, Birleşik Krallık’ta, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa ve Asya’nın büyük bir kısmında bulunan 10.000’in üzerinde üniversite ve diğer kurumlar tarafından kabul edilmektedir.

 

TOEFL-IBT Sınavına Başvuru:

TOEFL IBT sınavına, Internet üzerinden (https://toefl-registration.ets.org/TOEFLWeb/extISERLogonPrompt.do adresinden), telefonla veya posta yoluyla (https://www.ets.org/toefl/contact adresinden telefon numarasını ve adresi bulabilirsiniz) başvuruda bulunabilirsiniz. En hızlı ve kolay yöntem, çevrimiçi olarak internet üzerinden kayıt yaptırmaktır. Başvuru için herhangi bir tarih aralığı yoktur. Ancak sınav merkezlerinin kontenjanları sınırlı olduğu için sınav tarihinin üç dört ay öncesinden kayıt yaptırılması önerilmektedir. Sınav başvuruları sınav tarihinden 7 gün önce kapanmaktadır.

Türkiye’de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Asya ve Avrupa), İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya ve Mersin’de sınav merkezleri bulunmaktadır.

Sınav başvurusu esnasında, kimlik belgenizin yanınızda olması gereklidir ve ödeme isteneceği için de banka bilgilerinizin hazır olması gerekmektedir. Başvurudan önce sınava nerede gireceğinizi belirlemeniz ve sınav puanının gönderileceği kurumların adreslerini hazır etmeniz gerekmektedir.

Ülkemiz için sınav başvuru ücreti 185 dolardır. Ancak sınav ücretine ek olarak 40 dolar gecikme ücreti ödeyerek TOEFL-IBT geç sınav başvurusu yapılabilir (Sınavdan dört gün önce kapanır.)

 

Kurumumuzda TOEFL-IBT Hazırlığı:

TOEFL-IBT Hazırlık derslerimizi altı ayrı başlık altında özetleyebiliriz:

 • Altyapı Güçlendirme (20 Saat): Bu sınav, sadece okuduğunu anlamaya değil aynı zamanda da üretime yönelik bir sınav olduğu için her ne kadar sınavda direkt gramer bilgisini ölçen sorular olmasa da, okuduğunu doğru anlamak ve yazarken veya konuşurken doğru cümleler üretebilmek için İngilizce’deki belli gramer yapılarına hakim olmak gerekmektedir. Bu aşamada, gramer yapıları, konu anlatımı şeklinde değil de çok miktarda örnek cümle ile öğrencilere verilecek, öğrencilerden bu yapıları içeren çok sayıda benzer cümleyi Türkçeye tercüme etmesi ve aynı yapıları içeren benzer Türkçe cümleleri de İngilizceye tercüme etmesi istenecektir. Bu aşamada, ayrıca bol bol okuma alıştırmaları yapılarak öğrencilerin kelime bilgileri ve okuduğunu anlama becerileri daha da geliştirilecektir.
 • Okuma Parçalarında Karşımıza Çıkan Soru Türleri Üzerinde Çözüm Teknikleri Uygulamaları (10 Saat): Bu aşamada, okuma parçalarında kullanılan soru türleri tek tek anlatılacak, her bir soru türü için soruları çözerken faydalanacağımız sınav teknikleri ve stratejileri TOEFL düzeyindeki metinlere yönelik olarak verilecek soru örnekleri üzerinden tek tek gösterilecek, her bir soru türü için ödev olarak verilen çok sayıda soruyla öğrencilerin sınav stratejilerini ve tekniklerini kullanma becerilerini geliştirmeleri sağlanacak ve devamında da öğrencilerin soru türlerindeki eksiklerini görmek ve bu eksiklikleri gidermek için öğrenciler TOEFL dengi sorularla test edilecektir.
 • Dinleme Bölümüne Yönelik Çalışmalar (10 Saat): Bu aşamada, öğrencilerin aynı anda hem dinleyip hem de not tutma becerileri, dinleme esnasında odaklanılması gereken noktalar ayrıntılı olarak anlatılarak ve örneklendirilerek geliştirilecek; buna ilaveten öğrencilere dinleme stratejileri ayrıntılı bir şekilde anlatılarak öğrencilerin bu stratejilere hakim olmaları sağlanacaktır. Öğrencilere ödev olarak verilecek yüzlerce dinleme aktivitesi ile öğrencilerin ders saatleri dışında da sınava etkin bir şekilde hazırlanması sağlanacaktır.
 • Yazma Bölümüne Yönelik Çalışmalar (10 Saat): Bu aşamada, öğrencilere öncelikli olarak doğru yazmanın nasıl olması gerektiği anlatılacak, TOEFL’da yazmaları beklenecek kompozisyon türleri çok sayıda puanlandırılmış örnek kompozisyon üzerinden anlatılacak ve kompozisyon yazarken kullanabilecekleri kalıplar ve bu kalıpları nasıl kullanmaları gerektiği ayrıntılı bir şekilde verilecektir. Öğrencilerin ödev olarak yazacakları ve ayrıca ödev dışında istedikleri konuda istedikleri kadar çok yazacakları kompozisyonlar kurum hocalarımız tarafından bizzat tek tek değerlendirilecek ve yazılı veya sözlü geri dönüt verilecektir.
 • Konuşma Bölümüne Yönelik Çalışmalar (10 Saat): Bu aşamada, öğrenciler randevu usulüne göre belirlenen saatlerde “native speaker” hocalarımız ile birebir sınav benzeri görüşmeler yapacaktır.
 • Özgün / Çıkmış Deneme Sınavı Uygulamaları ve Soru Çözümleri (10 Saat): Öğrencilerimiz, yazar hocalarımız tarafından hazırlanmış TOEFL-IBT dengi sınavlar ile test edilecek, öğrencilerin çözmekte zorlandıkları sorular tek tek anlatılarak öğrencilerin sınava tamamen hazır bir biçimde girmeleri sağlanacaktır.

 

 

Detaylı bilgi için 0 312 419 419 0 Destek Hattımızı Arayabilirsiniz.